Logga in


Ange ett giltigt användarnamn
Ange ett giltigt ösenord

Pimptips till skötbordet Sniglar

Här kommer ett pimptips från Maine Wogel på hur man kan fixa till skötbordet ”Sniglar” från IKEA.

Såhär gjorde Maine:
När vår son kom till världen 2005 så införskaffade vi som så många andra skötbordet Sniglar från IKEA just för att det är så litet och nätt.

Jag insåg ganska snart att det inte var så praktiskt gjort så jag gjorde om det lite grann.

Först insåg jag att den fasta hyllan enbart kommer att bli en dammhylla som jag kommer att irritera mig på så den tog jag bort. Jag behöll ramen för stabilitetens skull.

Istället för en hylla köpte jag trådbackar på IKEA och satte tvärslå som jag sedan satte fast trådbackarna i. Tjockleken på tvärslån anpassades till hur bred trådbacken  var.

Fotändan på skötbordet sågades ner så att sonen inte skulle sparka på en kant. Alla trädelar lackades innan jag satte ihop skötbordet. En låda i samma storlek som ett paket tvättlappar byggdes som jag hängde på kanten av bordet.

Justerbara fötter sattes på eftersom golvet på toaletten har fall. Ett duschdraperi syddes om fästes med kardborre för att lätt kunna ta av och tvätta. Mycket praktiskt när skötbordet stod precis vid badkaret.

När allt var klart hade jag ett skötbord som hade utdragbara trådbackar, duschdraperi som skyddade kläder och blöjor och ett bord som stod rakt och inte vickade på golvet, som från början enbart hade ett öppet hyllplan.

Tack säger vi till Maine Wogel  som delade med sig av pimptipset. Har du tips du vill dela med dig av – hör av dig till oss på hej@loppi.se

Följ med bloglovin

En kommentar till detta inlägg

  1. Posted maj 25, 2010 at 12:58 | Permalink

    Detta tips gillar vi! Vi hade ett mycket funktionellt skötbord som satt på badkaret, men nu när vi flyttar tillbaka till huset där vi bara har dusch, är det inte fullt så smidigt längre så vi sålde det här på Loppi. Ett sånt där Snigel-skötbord kommer man säkert över begagnat och nu vet vu hur vi ska göra för att pimpa det.

    Tack!

Skriv en kommentar

Your email is never shared. Obligatoriska fält är markerade *

*
*
 

You need to log in to vote

The blog owner requires users to be logged in to be able to vote for this post.

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.

Powered by Vote It Up